Işın Karakterizasyon

Işın Profili Karakterizasyonu.

Işın Profili Karakterizasyonu

Uygulamanızda kullandığınız lazerinizin veya ışık kaynağınızın optimizasyonu için veya kullandığınızın ışık kaynağının parametrelerini öğrenmek için ışın profili cihazları, ışın yayılımı analiz cihazları ve optik spektrum analizör cihazları gibi ışın karakterizasyon cihazları kullanılmaktadır.

Bu cihazları kullanarak lazer ışının veya diğer ışık kaynaklarının aşağıdaki parametreleri ve spesifikasyonları hakkında ölçümler yapılabilir. 

 • M² 
 • Diverjans
 • Odak çapı
 • Waist Position
 • Rayleigh Uzunluğu
 • Komplex Işın Profillerinin tam 2D Analizi
 • Işın Şekli
 • Yoğunluk profili
 • Dalgaboyu ölçümü
 • Çalışma modu ölçümü
 • Işın yayılımı ölçümü 
 • Spektrum analizi ve daha fazlası

Işın karakterizasyonu konusunda uzaman firmalardan olan Thorlabs, Coherent, Haas ve CNI Laser firmalarının ürünlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Thorlabs Beam Profile

Thorlabs firmasının üniversitelerde, sanayide ve arge merkezlerinde farklı uygulamalarda ve ölçümlerde kullanılan geniş ürün aralığına sahip ışın karakterizasyon sistemlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Detay İçin

Coherent Beam Diagnostics

Hızlı bir ivme kazanan fotonik uygulamalarında her geçen gün yeni uygulamalar ve daha kompleks sistemler karşımıza çıkabiliyor. Bu kompleks sistemlerin teknik özelliklerini anlamak için güç ve enerji ölçümlerinin yanı sıra ışın şeklini, yoğunluk analizini ve ışın yayılımını karakterize eden sistemler de gerekli hale gelmişlerdir.


Coherent firması hassas ölçüm, karakterizasyon ve analiz cihazlarındaki 25 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada binlerce müşteriye ulaşmış ve farklı uygulamalarda ve farklı lazer sistemlerinde başarılı olarak kullanılmakta olan sistemler tasarlamıştır ve tasarlamaya devam etmektedir.


Hem CW hem pulsed modda 190 ile 1800nm arasında çalışan lazerlerin ışın profilini incelenmesi amacıyla kullanılan kamera tabanlı ışın profil analizi sistemlerine, CW lazerlerin ışın profilini yüksek hassasiyette analiz etmekte kullanılan knife edge tabanlı ışın profili sistemlerine, 220 - 1800nm arasında çalışan CW lazerlerde ışın yayılımını analiz eden sistemlere ve 380-1095 nm arasında dalgaboyu ölçümü yapan sistemlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Detay İçin

Haas Beam Diagnostics

Lazer Işını Taşıma Sistemleri üzerine yoğunlaşmış olan Haas firmasının CO2, Nd:YAG, Excimer ve Fiber lazer için tasarladığı hem arge anlamında ışın karakterizasyonu konusunda araştırmacılara yardımcı olan hem de lazer makinesi üreten firmalara uygulamalarını optimize etmek için büyük fayda sağlayacak olan ışının hedefe ulaştığında ışın profilinin nasıl olduğunu anlamanızı ve görmenizi sağlayan ışın karakterizasyon sistmelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Detay İçin

CNI Beam Profiler

CNI Laser firmasının farklı uygulamalar için kullanabileceğiniz geniş ışın karakterizasyon sistemleri ürün yelpazasine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Detay İçin

 

 

UYGULAMALAR

M² 
Diverjans
Odak çapı
Waist Position
Rayleigh Uzunluğu
Komplex Işın Profillerinin tam 2D Analizi
Işın Şekli
Yoğunluk profili
Dalgaboyu ölçümü
Çalışma modu ölçümü
Işın yayılımı ölçümü 
Spektrum analizi ve daha fazlası