Optomekanik

Optomekanik Komponentler

Optomekanik, optik masaları ve devre tahtalarını, optik montaj parçalarını ve yapı bileşenlerini, entegre elektronikli mekanik cihazları, popüler bir bileşen setini satın almayı kolaylaştıran kitleri veya belirli bir işlevi gerçekleştirmek üzere monte edilebilecek bir bileşen setini ve genel laboratuvar malzemeleri ve araçları içeren geniş bir kategoridir.
Optomekanik Komponentler.

Optomekanik komponentler, sisteminizdeki veya deneyinizdeki optikler ile çalışma yüzeyi (örneğin optik masa) arasında arayüz oluşturan montaj parçaları, direkler ve tabanlardır.

Bu bileşenlerin ana görevleri

1) optiği zaman içinde güvenli bir şekilde tutmak,

2) optiğin kabaca optik eksen yüksekliğine konumlandırılmasına izin vermek ve

3) ayarlanabilir montajlar için optiğin optik eksen yüksekliğine hassas, yüksek çözünürlüklü hizalanmasını sağlamaktır.

Tutulacak her farklı optik türü için benzersiz sabit veya ayarlanabilir montaj parçaları vardır: aynalar, mercekler, filtreler, prizmalar, ışın ayırıcılar ve daha fazlası.

Her montajın farklı optik montaj yöntemleri ve tutulan optik türüne bağlı olarak farklı ayarları vardır. Örneğin, çoğu lens yuvası optiği, yuvada kendi kendine merkezlenmesini sağlamak için kavisli optik yüzeye temas eden bir tutma halkasıyla tutar. Lens yuvaları tipik olarak ortalama (XY) ve odaklama (z) için doğrusal ayarlara sahiptir. Daha üst düzey montajlar ayrıca daha kesin hizalama için eğim ve sapma açısı ayarını da içerir.

Optomekanik komponentlerin bir diğer önemli unsuru montaj direkleri ve tabanlarıdır. Bunlar basit parçalar olsa da, optik montaj parçaları için çalışma yüzeyine bağlantı gibi önemli bir işlev sağlarlar.

İki ana tip montaj direği vardır: sabit yükseklikte ve yüksekliği ayarlanabilir.

Sabit yükseklikteki direkler, hareketli parça olmadığından en fazla stabiliteyi sağlar. En yaygın kullanılan sabit direk tipi geniş tabanlarından dolayı kaide olarak adlandırılmaktadır. Kaide direklerinin optik masaya monte edilmesi için bir sıkıştırma çatalı gerekir. Standart direk ve direk tutucular manuel yükseklik ayarı sağlar ve bir direk tutucusu ve direk tutucunun içine oturan bir direkten oluşur. Bu düzenleme yükseklik ayarının yanı sıra dönüş ayarına da (yaw) olanak sağlar. Direk tutucuların, optik bir masa üzerindeki dişli deliklere doğrudan montaja izin vermek için dişli altları vardır. Bu montaj uygun olmakla birlikte, direk tutucunun konumunu optik masa üzerindeki dişli deliklerden biriyle sınırlandırır; Çatal kelepçe montajı nedeniyle kaide direklerinin bu sınırlamaya sahip olmadığını unutmayın. Direk tutucusu için bu sınırlama, çatal benzeri montajı mümkün kılan bir montaj tabanının eklenmesiyle aşılabilir.

Optomekanik komponentler her optik uygulama veya deneyde şu veya bu şekilde kullanılır. 

International OptoIndex - Edmund Optics GmbH

Edmund Optics Optomekanik Komponentler

Edmund Optics, birçok optik uygulama için ideal olan geniş bir Optomekanik yelpazesi sunar. TECHSPEC Optik Kafes Sistemi mükemmel çok yönlülüğün yanı sıra herhangi sayıda optik sistem konfigürasyonunun kolay montajını sağlar. Sistemin ayarlanmasını veya konumlandırılmasını kolaylaştırmak için kinematik montajlar veya çeviri aşamaları mevcuttur. Sistem uyumluluğunu, modülerliğini veya çok yönlülüğünü artırmak için geniş bir optomekanik aksesuar veya adaptör yelpazesi de mevcuttur. Ürünlere aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Detay İçin

Optosigma Optomekanik Komponentler

Optosigma firmasının geniş ürün yelpazesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.